کبد چرب چیست؟

اشنایی با غده کبد
کبد بزرگترین غده داخلی بدن است که با توجه به وظایف متعدد و بسیار  مهمی که بر عهده  دارد یکی از حیاتیترین اعضای بدن به شمار میرود این عضو در قسمت راست بدن قرار گرفت است و بیشتر حجم ان داخل قفسه سینه میباشد به طور معمول کبد مثلث شکل است و ۱.۴۴ الی ۱.۶۶ کیلوگرم وزن دارد هرچند ارتباط مستقیم کبد با کیسه صفرا و روده بوده اما وظایف مختلف ان تمام اعضا و عملکردهای بدن را تحت تاثیر قرار میدهد از مهمترین وظایف کبد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
دفع سموم
سوخت و ساز پروتین و چربیهای مورد نیاز بدن
ساخت هورمونهای ضروری بدن
متابولیسم مواد غذایی
گستردگی وظایف کبد این عضو را مستعد ابتلا به بیماریهای متعددی نموده که میتواند دیگر اعضای بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد بعضی ازاین بیماریها منشا ژنتیکی داشته و برخی دیگر  از طریق ویروسها به بدن انسان منتقل و کبد را عفونی یا  بیمار مینماید البته در کنار عوامل یاد  شده برخی عادات اشتباه زندگی رووزمره مانند تغذیه  ناسالم کم تحرکی مصرف الکل و غیره نیز میتواند باعث بروز بیماریهای کبدی شوند.
در حال حاضر دستگاهی که بتواند کمبودهای عملکرد کبد را جبران کند وجود ندارد و کنترل اکثر بیماریهای کبدی از طریق دارو و بهبود تغذیه انجام میشود
کبد چرب غیر الکلی چیست؟
کبد چرب یکی از شایعترین علل بیماریهای مزمن کبد است که حداقل سی درصد جمعیت بالای سی سال ایران به ان مبتلا میباشند. تغذیه ناسالم همراه با بی تحرکی از مهمترین دلایل بروز دیابت چاقی و نهایتا کبد چرب میباشند در بیماری کبد چرب چربی اضافه بدن داخل کبد انباشته میشود که این پدیده موجب اختلال در فعالیت و عملکرد کبد و همچنین التهاب بافت ان میگردد اگر این وضعیت ادامه پیدا کندگاهی بافت کبد به شکل جبران ناپذیری اسیب میبیند و کبد دیگر قادر به انجام وظایف مهم خود نخواهد بود چنانچه تغییراتی در شیوه زندگی (رژیم غذایی و تحرک روزانه) صورت نگیرد در ۲ تا ۳٪ افراد مبتلا به کبد چرب بیماری به سمت التهاب کبدی و در اصطلاح هپاتیت ناشی از کبد چرب پیش میرود و سپس در درصدی از این افرادبیماری به سیروز کبدی و نهایتا سرطان کبد منجر میشود.
بیماری کبد چرب جنبه ارثی و ژنتیکی نیز دارد بنابراین در افرادی که در خانواده انها سابقه سکته قلبی یا مغزی در سنین پایینتر از ۶۰ سالگی وجود دارد ارزیابی وجود کبد و درمان ان ضروری است.
علایم کبد چرب غیر الکلی چیست؟
تعداد زیادی از افراد بدون اینکه خود بدانند مبتلا به بیماری کبد چرب هستند زیرا این بیماری در مراحل ابتدایی علایمی از خود نشان نمیدهد اما افرادی که اضافه وزن و چربی خون بالایی (به خصوص تری گلیسیرید) دارند و یا سطح کلسترول نوع بد (LDL) انها بالاست مطمنا کبد انها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و چربی در این بافت انباشته میشود.
تاثیر کبد چرب بر قند خون و فشار خون:
اکثر قریب به اتفاق مبتلایان به کبد چرب غیر الکلی قبل از وقوع نارسایی کبدی ابتلا به دیابت و پرفشاری خون را تجربه نموده و متعاقب ان دچار سکته قلبی یا مغزی میگردد بنابراین کبدچرب را یک علامت هشدار دهنده برای مرگ و میر زودرس ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی میدانند لازم است افراد مبتلا به این اختلال کبدی با رعایت رژیم غذایی مناسب و یک برنامه ورزش با تحرک فیزیکی مستمر از پیشرفت ان جلوگیری کنند همچنین ارزیابی قند خون ناشتا و فشار خون سنجش وزن و شاخص دور شکم (بعنوان یک شاخص تن سنجی چاقی) بصورت دوره ای در مبتلایان به کبد چرب ضروری بوده و تلاش مداوم برای کنترل انها جنبه ضروری دارد.
کبد چرب غیرالکلی چگونه درمان میشود؟
همانگونه که عوامل خطر تغذیه ناسالم و چاقی میتوانند باعث ایجاد اختلال کبد چرب شوند کاهش وزن از طریق تغذیه سالم و ورزش نیز اولین و مهمترین راه پیشگیری و درمان کبد چرب میباشند برای دریافت رژیم غذایی مناسب با یک پزشک و یا متخصص تغذیه مراجعه کنید اما راهکارهای زیر نیز میتوانند اولین گام در مسیر کاهش وزن شما باشند:
کاهش سی درصد مصرف برنج نان سیب زمینی شیرینی و قندها باید در اولویت تغییر رژیم غذایی شما قرار گیرد زیرا مهمترین علت بروز کبد چرب زیاده روی در مصرف این دسته از مواد غذایی است.
هر هفته حداقل ۲-۳ وعده از انواع ماهی در رژیم غذایی خود قرار دهید ماهیها دارای چربیهای مفید امگا ۳ بوده که خود کاهش انباشته شدن چربی در کبد را دنبال میکند البته شیوه طبخ ماهی نیز بسیار مهم است فلذا تا جاییکه امکان پذیر است از سرخ کردن ماهی بپرهیزید و در مقابل ان را کبابی و یا بخارپز در فر یا قابلمه طبخ نمایید گردو و مایع کانولا نیز منابع خوبی از امگا ۳ هستند.
به جای چربیهای حیوانی از روغن های مایع گیاهی مانند روغن افتابگردان استفاده کنید روغنهای گیاهی دارای ویتامین E هستند که یک انتی اکسیدان بسیار قوی و موثر در برابر التهابات کبدی است بادام نیز یک منبع بسیار غنی از این لحاظ بوده فلذا روزانه میتوانید ۶-۸ بادام به عنوان میان وعده میل کنید.
از مصرف نوشیدنیهای الکلی بپرهیزید. الکل نه تنها برای کبد بسیار مضر بوده و موجب افزایش انباشتگی چربی و تشدید التهاب کبد میشود. مصرف ان جایگزین بدون فایده ایبرای غذاهای مقوی دیگر شده و میتواند باعث کمبود ویتامینها و املاح مورد نیاز بدن گردد.
از مواد غذایی با فیبر بالا از قبیل میوه و سبزیجات خام حبوبات و انواع نان سبوسدار٬ هرروز و در هر وعده یا میان وعده غذایی مصرف نمایید همچنین میتوانید یک قاشق سبوس برنج یا گندم را با سالاد برنج ماست یا انواع خورشتها مخلوط نموده و همراه وعده های غذایی نهار و شام٬‌ میل کنید.
اب غذاها را بخارپز یا اب پز طبخ نموده و از غذاهای سرخ شده تا جاییکه امکان دارد مصرف نکنید ضمنا در صورت نیاز از روغن مایع به جی جامداستفاده کنید.
لبنیات کم چرب مصرف کنید
مصرف روزانه حداقل سه فنجان قهوه بدون شکر به سلامت کبد کمک کرده و از وقوع دیابت پیشگیری میکند.
وعده های غذایی را به صورت منظم مصرف نموده و هیچگاه صبحانه نهار شام که وعده های اصلی غذایی هستند را حذف نکنید حذف وعده غذایی یعنی گرسنگی بیش از حد و به دنبال ان زیاده روی در وعده بعدی.
هیچگاه غذا را با عجله نخورید ارام بجوید بطوری که در هر وعده غذایی حداقل بیست دقیقه طول بکشد ازشقاب و لیوانهای کوچک برای صرف غذا استفاده کنید تا حجم کمتری میل کنید.
از ریزه خواری و خوردن تنقلات بپرهیزید. و در صورت گرسنگی بین وعده های اصلی غذا از میوه و سبزیجات برای رفع گرسنگی استفاده کنید.
از مصرفنوشیدنیهایی که کالری دارند از قبیل نوشابه و ابمیوه خودداری کنید همچنین هنگام خوردن غذا مایعات مصرف نکنید ولی نیم ساعت قبل از غذا یک لیوان اب بنوشید.
حتی الامکان بیرون از منزل و غذاهای اماده میل نکنید.
ورزش:
پرهیز غذای به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست انجام فعالیت و تحرک فیزیکی و ورزش نیز قسمت بسیار مهم و موثری در درمان کبد چرب است حداقل پنج روز در هفته و هر دفعه ۴۵ دقیقه ورزش به گونه ای که تعداد تنفس ها و ضربان قلب افزایش پیدا کنند انجام دهید احساس نکنید که برای کاهش وزن و سوزاندن چربی باید ورزش سنگین انجام دهید ورززش سبک ولی مداوم نیز سبب سوختن چچربی میشود پیاده روی دوچرخه شنا جز بهترین ورزشها هستند.
بیماری کبد چرب الکلی چیست؟
این بیماری دراثر مصرف بی رویه مشروباات الکلی به وجود می اید تجزیه الکل در عملکرد کبد اختلال ایجاد مینماید این اختلال باعث انباشته شدن چربی زیادی در بافت کبد شده علاوه بر این مصرف الکل باعث به وجود امدن ترکیبات سمی درکبد میشود که در دراز مدت و با مصرف الکل بیشتر التهاب زیادی در بافت کبد به وجود می اورد (هپاتیت الکلی).
علایم بیماری کبد چرب الکلی چیست؟
بیماری کبد چرب الکلی علایم و نشانه های اختصاصی ندارد اما ممکن است بیماران علایمی که ناشی از سو تغذیه است را نیز نشان دهند این علایم به دو دلیل بروز میکند:
۱-افرادی که مصرف الکل بالایی دارند به طور معمول از عادات غذایی مناسب برخوردار نیستند و مصرف مواد غذایی مفید در این افراد کمتر است.
۲-مصرف الکل باعث اختلال در تجزیه مواد غذایی مفید میشود از این رو کمبود ویتامینها و املاح در افراد مبتلا بسیار شایع است
بیماری کبد چرب الکلی چگونه درمان میشود؟
مهمترین و اولین اقدام برای درمان کبد چرب الکلی پرهیز از مصرف مشروبات الکلی است این راهکار ضروری تنها راه جلوگیری از اسیب بیشتر به کبد و حتی ترمیم دوباره بافتهای اسیبدیده توسط خود کبد میباشد پس از این راهکار مهمترین درمان به کار گیری یک برنامه تغذیه ای سالم و جایگزین کردن ویتامینها و املاح بدن میباشد.
رژیم غذایی کبد چرب الکلی
مصرف الکل و تجزیه ان در بدن باعث به وجود امدن اختلالاتی در سوخت و ساز معمول بدن و همچنین جذب ناقص چربیها میشود. لازم است با خوردن مواد مغذی سوخت و ساز بدن را به حالت اولیه خود برگردانید.
مهمترین قسمت یک رژیم غذایی جایگزین کردن ویتامینها و املاح به خصوص اسید فولیک و ویتامین B1 میباشد ممکن است پزشک شما مکملهای غذایی ویتامین و املاح برای شما تجویز کند اما مصرف انواع حبوبات سبزیجات برگ سبز (اسفناج٬ کاهو٬ بروکلی٬‌ سبزی خوردن) میوه های نارنجی (پرتقال و انبه) و دیگر میوه و سبزیجات متنوع نیز برای شما بسیار ضروری است و میتواند این کمبودها را جبران کند.

اطلاعات تماس

تلفن:
۰۲۱۲۲۵۸۴۲۳۲
آدرس:
خیابان پاسداران - ابتدای بوستان نهم - ساختمان مهر - پلاک ۱۳۳- طبقه اول - واحد۳

آدرس روی نقشه

 

پرسیدن سوال

CAPTCHA

این قسمت برای جلوگیری از ورود ربات ها و برنامه های نوشتن هرزنامه است.