رفلاکس چیست؟

        رفلاکس چیست
غذایی که میخوریم از طریق لوله ای به نام مری وارد معده میشود هصم غذا در معده توسط اسید و شیره معده اغاز میگردد دیواره معده به دلیل تماس مداوم با اسید و شیره معده نیست دفاع مناسبی هم در برابر این عوامل ندارد در حالت طبیعی دریچه ای بهنامدریچه مری بین مری و معده قرار دارد که اجازه میدهد غذا از مری وارد معده شودولی از بازگشت غذا و شیره معده به مریجلوگیری میکند.
اگر دریچه مری وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد یعنی به خوبی بسته نشود یا بی موقع باز شود اسید و شیره معده به داخل مری برمیگردند همانطور که قبلا ذکر شد دیواره مری در برابر اسید معده اسیب پذیر است بنابراین در شرایطی که دریچه مری کار خود را به درستی انجام ندهد بازگشت اسید و شیره معده به داخل مری سبب ازردگی مری میگردد به بازگشت غیر عادی اسید و شیره معده به داخل مری و ازرده شدن مری در اثر تماس با این عوامل بیماری رفلاکس گفته میشود
علایم رفلاکس کدامند
مهمترین علایم عبارتند از:
۱-ترش کردن: یعنی احساس بازگشت مایع تلخ یا ترش از معده به دهان
۲-سوزش زیر جناغ سینه: درد در زیر جناغ سینه گیر کردن غذا حالت ته/وع (به خصوص در هنگام صبح) باد گلو و اروغزدنهای مکرر جمع شدن بیش از حد بزاق در دهان و سرفه های مکرر بدون علت تلخ شدن دهان و برگشت مواد غذایی از معده به دهان.

باید توجه داشت که اگرچه علایم مهم (رفلاکس) ترش کردن و سوزش زیر جناغ سینه هستند اما بسیاری از بیماران مبتلا به رفلاکس این علایم را ندارند و فقط از سایر علایم ذکر شده شکایت میکنند
رفلاکس باعث چه مشکلاتی میشود؟
رفلاکس اصولا بیماری ازار دهنده ای است علایم رفلاکس فرد مبتلا را ازار میدهند و میتوانند در فعالیتها و کارهای روزانه او اختلال ایجاد کنند همچنین برخی علایم رفلاکس با بیماریهای دیگر اشتباه گرفته میشوند مثلا دردد قفسه سینه ناشی از رفلاکس با دردهایی قلبی اشتباه گرفته میشوند در چنینمواردی حتما باید بیماری خطرناکتر برسی شودو از نبودنمشکل قلبی مطمن شویم و سپس به رفلاکس بپردازیم  چرا که همانطور که گفته شدرفلاکی بیماری ازار دهنده ای است نه خطرناک
چرا رفلاکس ایجاد میشود؟
هنوز به درستی علت ایجاد رفلاکس مشخص نشده اما به خوبی میدانیم که برخی عوامل باعث بروز و تشدید رفلاکس میشوند.
مهمترین این عوامل عبارتند از:
پرخوری
سریع غذا خوردن و کامل نجویدن غذا یا غذا خوردن با استرس و نگرانی
مصرف غذاهای بسیار چرب تند و شور
مصرف ادویه و فلفل زیاد سیب زمینی سرخ شده
مثرفغذاهای حاوی ادویه سیر و پیاز نگهدارنده هانظیرسوسیس کالباس و سایر انچه که به فست  فودمعرووف هستنند
مصرف انواع  سسهای چرب و پر نمک
مصرف مرکبات ترش
مصرف کافیین زیاد (شکلات قهوه نسکافه)
مصرف زیاد چای به خصوص اگر پر رنگ بوده و تازه دم نباشد
مصرف نانهایی که خمیر انها به خوبی نمیپزد مثل نان باگت نان سفید و نان بربری
چاقی وافزایش وزن
دراز کشیدندر فاصله کوتاه بعد صرف غذا
سیگار کشیدنومصرف دخانیات
مصرف الکل و نوشابه های گازدار
استرس فشار روانی وعصبی
پوشیدن لباسهای تنگ
چگونه میتوان از بروز علایم رفلاکس جلوگیری کرد؟
مواردی که در بالا ذکر شد میتواند به بهبود علایم رفلاکس کمک میکند بنابراین خوردن غذا به اندازه پرهیز از پرخوری کاهش مصرف فست فود نوشابه های گازدار سس های اماده به خصوص سس قرمز و غذاهای سنگین و پر چرب کم کردن نوشیدن چای ترک سیگار و قلیان کاهش وزن و برنامه ورزشی منظم (حداقل روزانه سی دقیقه پیاده روی) در کاهش علایم یا پیشگیری از رفلاکس موثر است
همچنین کنترل استرس و تعدیل فشارهای روانی در کنترل رفلاکس بسیار موثر است ممکن است ادامس جویدن در بهبود علایم در بعضی افراد موثر باشد.
روش مناسب در برخورد با رفلاکس کدام است؟
همانطور که گفته شد رعایت برخی توصیه های تغذیه ای روش زندگی مناسب و کاهش استرس میتواند رفلاکس را کنترل کنند اگر با این روشها در مدت کوتاه علایم بهبود چشمگیر نیابند بهتر است به پزشک مراجعه کنیم.
پزشک معالج با توجه به علایم و انجام معاینات لازم بررسی های مناسب را انجام خواهد داد و درمان را شروع خواهد کرد بر اساس مطالعات انجام شده در کشور ما حدود یک پنجم افراد مبتلا به رفلاکس همزمان زخمهای معده یا اثنی عشر دارند و حدود نیمی از افراد مبتلا به رفلاکس روده تحریک پذیر دارند.
بنابراین بررسی و تشخیص و درمان مناسب بیماریهای همزمان از اهمیت به سزایی بزخوردار است همانطور که اشاره شد استرس و فشارهای روانی از عوامل مهم تشدید و بروز رفلاکس هستند.
توجه کافی به این مطلب و در صورت لزوم برخورداری از کمک مشاورین و روانپزشکان میتواند بسیار کمک کننده باشد بیماریهای کمیابی هم هستند که میتوانند با علایم رفلاکس خود را نشان دهند پزشک شما میتواند در مواقع لزوم به بررسی و تشخیص این موارد بپردازد.
درمان رفلاکس چگونه است و چه مدت طول میکشد؟
خوشبختانه امروزه داروهای بسیار موثری برای درمان رفلاکس وجود دارد مهمترین داروهایی که به این منظوربه کار میروند داروی امپرازول و هم خانواده هایش نظیر پانتوپرازول و لانسو پرازول هستند.علاوه بر اینها داروهایی نظظیر رانیتیدین و فاموتیدین نیزمیتوانددر برخی موارد موثرباشند. پزشک معالج درمان را شروع میکند و بر حسبنیاز ان را ادامه میدهد.
در بیش از نیمی از افرادمبتلا به رفلاکس نیاز به درمان دراز مدت (سالها) با دارو دارد. داروهایی نظیر امپرازول را میتوان سالهامصرف نمود.
اگرچه عوارض معدودی با این داروها گزارش شده است اما در مجموع کنترل علایم رفلاکس در دراز مدت با این داروها بسیار موفقیت امیز است.
ایا عمل جراحی برای درمان رفلاکس کمک کننده است؟
در بیمارانیکه به خوبی به درمان بادارو جواب میدهند و علایمشان کنترل میشود اما با کم کردن یا قطع دارو علایم برمیگردد امکان انجام اعمال جراحی ضد رفلاکس وجود دارد.
عمل جراحی برای افرادی که پاسخ مناسبی به درمان دارویی نداده اند مناسب نیست.
امروزه این اعمال جراحی به روش لاپاروسکوپیک انجام میشوند انجام عمل جراحی میتواند عوارضیداشته باشد که معمولا کوتاه مدت و گذرا هستند در مورد میزان موفقیت عمل و نتایج دراز مدت ان به طور خلاصه میتوان گفت که حدود ۷۵٪ افرادی که عمل انها موفقیت امیز بوده بوده باشد پس ازده سال نیز مشکلی نخواهند داشت اما در حدود ۲۰-۳۰٪ افراد ممکن است پس از عمل نیز مجددا نیاز به مصرف دارو داشته باشند.
ضروری است قبل از تصمیم به عمل جراحی با پزشک متخصص گوارش مشورت شود.

اطلاعات تماس

تلفن:
۰۲۱۲۲۵۸۴۲۳۲
آدرس:
خیابان پاسداران - ابتدای بوستان نهم - ساختمان مهر - پلاک ۱۳۳- طبقه اول - واحد۳

آدرس روی نقشه

 

پرسیدن سوال

CAPTCHA

این قسمت برای جلوگیری از ورود ربات ها و برنامه های نوشتن هرزنامه است.