هپاتیت چیست؟

هپاتیت به معنای التهاب بافت کبد است و به دلایل مختلفی میتواند ایجاد شود. بعضی از انواع هپاتیت مسری بوده و از راههای دهانی-مدفوعی یا خونی٬ انتقال میابند البته در مقابل برخی دیگر از انواع هپاتیت مانند هپاتیت الکلی و یا هپاتیت کبد چرب غیر الکلی مسری نیستند و مصرف الکل و تغذیه ناسالم تاثیر بسزایی در وقوع انها دارند
هپاتیت الکلی:
این نوع هپاتیت ناشی از مصرف الکل زیاد در دراز مدت میباشد الکل به عنوان یک سم به سلولهای کبد اسیب زده و در حین تجزیه نیز باعث به وجود امدن کمبود ویتامینهای مختلفی در بدن میشود.
هپاتیت کبد چرب غیر الکلی:
این نوع هپاتیت در واقع ناشی از پیشرفت کبد چرب٬ بدون سابقه ای از مصرف الکل میباشد در این نوع هپاتیت چربیهای انباشته شده در بافت کبد باعث ایجاد التهاب فراگیر میشود.
هپاتیت چه علایمی دارد؟
التهاب خفیف کبد معمولا علایم اختصاصی نداشته اما هنگامیکه التهاب کبد پیشرفت نموده و درصد زیادی از بافت کبد را درگیر نماید احتمال حضور علایم زیر زیاد است:
زرد شدن پوست و سفیدی چشمها
درد و بزرگ شدن شکم
تهوع و استفراغ
استفراغ خونی
تب
ادرار تیره
بی اشتهایی و کاهش وزن
درمان هپاتیت الکلی چیست؟
مهمترین درمان هپاتیت الکلی مانند کبد چرب الکلی پرهیز مطلق از مشروبات الکلی است هپاتیت اکثر افرادی که مصرف الکل را قطع میکنند فقط در عرض چند ماه به مقدار زیادی بهبودمیابد افراد مبتلا به هپاتیت پیشرفته نیاز به داروهای ضدالتهابی و بعضا عمل جراحی پیوند کبد دارند.
رژیم غذایی هپاتیت الکلی چیست؟
رژیم غذایی مناسب برای هپاتیت الکلی مانند کبد چرب الکلی میباشد تغذیه مناسب برای بهبود بیماران و جلوگیری از پیشرفت هپاتیت بسیار موثر است سوءتغذیه حاد پیش اگهی هپاتیت را بدت میکند بطوریکه افرادیکه سوء تغذیه حاد دارند حدود ۶۰٪ بیشتر در معرض مرگ در یک سال اول بیماری خود هستند.
درمان هپاتیت غیر الکلی چیست؟
در موارد پیشرفته بیمار باید بستری شده و دستورات پزشک خود را اجرا نماید با وجود اینکه هپاتیت غیر الکلی درمانی ندارد اما شما میتوانید با رعایت موارد زیر از اسیب بیشتر به کبد و پیشرفت بیماری خود تا حدود زیادی جلوگیری نمایید:
از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید
بعد از مشورت با پزشک و در صورت نیاز با تزریق واکسن هپاتیت ویروسی B خود را نسبت به ان ایمن کنید
اگر سطح کلسترول و یا قند خون شما بالاست با پزشک و یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا انها را به سطح معمول خود برسانید
به وزن مناسب برای سن و قد خود دست یابید
هر روز ورزش کنید
رژیم غذایی هپاتیت غیر الکلی چیست؟
رژیم غذایی هپاتیت غیر الکلی مانند رژیم کبد چرب غیر الکلی میباشد اهمیت تغییر رژیم غذایی برای بهبود هپاتیت غیر الکلی غیر قابل انکار است زیرا در صورت عدم رعایت این رژیم مبتلایان به هپاتیت کبدچرب غیر الکلی٬ ریسک بالاتری برای گرفتن سرطان کبد دارند.

رعایت بهداشت و ایمنی غذایی:
سیستم ایمنی افراد مبتلا به هپاتیت ممکن است ضعیفتر از سایر افراد باشد و همین امر انها را در معرض ابتلا به بیماریهای دیگر قرار میدهد. برای جلوگیری از بیماریهای عفونی دیگر نکات زیر را رعایت کنید:
از مصرف لبنیات غیر پاستوریزه خودداری کنید
انواع گوشت را به خوبی بپزید و از خوردن گوشت خام یا نیمه پخته اجتناب کنید
قبل از مصرف میوه ها و سبزیجات را به خوبی بشویید و از خوردن جوانه های خام بپرهیزید
تخم مرغ را قبل از شکستن بشویید و زمانی ان را میل کنید که سفیده ان کاملا سفت شده و زرده ان در حال سفت شدن باشد.

اطلاعات تماس

تلفن:
۰۲۱۲۲۵۸۴۲۳۲
آدرس:
خیابان پاسداران - ابتدای بوستان نهم - ساختمان مهر - پلاک ۱۳۳- طبقه اول - واحد۳

آدرس روی نقشه

 

پرسیدن سوال

CAPTCHA

این قسمت برای جلوگیری از ورود ربات ها و برنامه های نوشتن هرزنامه است.